Larwoterapia
LARWOTERAPIA to zastosowanie larw muchy Lucilia Illustris, Sericata i Phormia Regina (produktu biologicznego) do czynności chirurgicznych. (BIOCHIRURGIA). Larwoterapia polega na:
- oczyszczeniu rany z martwej tkanki – larwy wydzielają enzymy trawienne powodujące upłynnienie masy martwiczej dopiero ta płynna masa jest pożywieniem dla larw,
- eliminacji bakterii znajdujących się w ranie,
- zapoczątkowaniu procesu gojenia – ruchy larw stymulują powstawanie ziarniny oraz proces wytwarzania nowego nabłonka.
LARWOTERAPIA KRÓTKA HISTORIA
Leczenie larwami trudno gojących się ran było znane już od starożytności. Ten rodzaj terapii stosowali Aborygeni australijscy oraz Majowie.
William Baer przy Johns Hopkins University w Baltimore, w stanie Maryland, zastosował larwy na niegojące się rany pod koniec lat 20-tych XX w, zidentyfikował gatunki, wyhodował w laboratorium i wykorzystywał w leczeniu dzieci z zapaleniem szpiku i zakażeń tkanek miękkich. Wyniki swoich badań zaprezentował na konferencji chirurgicznej w 1929 roku.
Larwoterapia (MDT – Maggot Therapy) była pomyślnie stosowana w latach 30 XX w. ale niestety wyparta przez nowe antybiotyki i techniki chirurgiczne. Leczenie larwami sporadycznie wprowadzano w latach 70-tych i 80 -tych.
Pierwsze nowoczesne badania kliniczne zostały zapoczątkowane w 1989 roku w Centrum Medycznym Weteranów spraw w Long Beach, w Kalifornii oraz na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvine. Badania miały na celu porównanie larwoterapii z konwencjonalnym leczeniem przewlekłych odleżyn, owrzodzeń stóp cukrzycowych , owrzodzeń żylnych, ran pourazowych, itp. Wyniki tych badaniach wykazały, że MDT jest przydatnym, bezpiecznym i skutecznym narzędziem do leczenia niektórych rodzajów ran.
W 2004 roku, w oparciu o dane kliniczne i laboratoryjne US Food and Drug Administration (FDA) dopuścił larwy do obrotu w Stanach Zjednoczonych i leczenia nimi ciężko gojących się ran. Podobnie postąpił w lutym 2004 roku Brytyjski National Health Service (NHS). W Europie, Kanadzie i Japonii larwy klasyfikowane są jako leki lecznicze. W Niemczech, Wielkiej Brytanii zabiegi z użyciem larw są refundowane.
Obecnie larwoterapia – terapia larwami znów wraca do łask. Głównie ze względu na nieskuteczność dotychczas stosowanych metod leczenia oraz gwałtownie rosnącą oporność drobnoustrojów na antybiotyki.